A második világháború egyik legfontosabb alakja egy hétköznapi farmer volt

A háború alatt Pujol 340 ezer dollár (mai értékben kb. 4,5 millió dollár, azaz 1,2 milliárd Ft) támogatást kapott a németektől, hogy segítse a 27 főből álló kitalált ügynökrendszerét Angliában. A németek később a Vaskereszt katonai kitüntetést adományozták „Arabelnek”, amelyet postán kapott meg – a magas rangú kitüntetést Adolf Hitler személyesen hagyta jóvá, ugyanis csak az ő engedélyével adhatták oda bárkinek. VI. György király a Brit Birodalom Rendjének Tagjának járó kitüntetést adta át „Garbonak”. Pujol azon kevesek egyike, aki a világháború mindkét oldaláról kapott ilyen jellegű elismerést. A háború után Pujol Afrikába utazott, ahol megrendezte a saját halálát (hogy a fennmaradó náci szimpatizánsok ne keressék meg), majd családjával Venezuelában telepedett le.

 

Pujol kulcsfontosságú személy volt a háború menetében. 1971-ben Rupert Allason brit háborútörténész és újságíró úgy döntött, hogy megírja Pujol élettörténetét. több mint egy évtized kutatás után Pujol egyik régi bajtársa elárulta Rupertnek a kém valódi nevét, és az újságíró találkozhatott a férfival. 1985-ben jelent meg az „Operation Garbo” című könyv, amely a kém történetét meséli el.

 

Feleségével

 

A németek tehát a második világháború alatt egy olyan kémet pénzeltek, majd tüntettek ki később, aki végig ellenük dolgozott. Juan Pujol García 76 évesen, 1988. október 10-n halt meg a venezuelai Caracasban.

Ajánlatkérés

A weboldalon a minőségi felhasználói élmény érdekében sütiket használunk. Ismerje meg tájékoztatónkat arról, hogy milyen sütiket