Így bukott le a csaló maratonfutó a célnál

Tettét a pénzjutalom motiválhatta, ugyanis 7000 dollár járt az ezüstérmesnek, ami 1,9 millió forintnak felel meg.

"Az elejétől a végéig figyelemmel kísértem az élbolyt, de őt egyszer sem láttam. Természetesen nem fogják elismerni a teljesítményét, mert valójában nem végzett a második helyen. Nagyon csalódott vagyok, hogy a modern technika korában valaki csalni próbál" - nyilatkozta Ibrahim Husszein versenyigazgató, a Boston és a New York Maraton korábbi bajnoka.

A maratonról annyit kell tudni, hogy egy 42,195 kilométer távú futóverseny, ami mára a kitartás egyik szimbóluma lett. A teljesítéséhez szinte emberfeletti állóképesség szükségeltetik. A maratoni csúcsot pont egy kenyai futó tartja, Dennis Kimetto, aki két óra két perc és ötvenhét másodperc alatt teljesítette a távot. A csúcs Berlinben született, 2014-ben.

Az eredete Pheidippidész görög katona nevéhez fűződik. I.e. 490-ben az athéni csatában a görögök legyőzték a túlerőben lévő perzsa sereget. A Perzsák terve az volt, hogy még a görögök visszaérkezése előtt beveszik Athént, flottájuk segítségével. A görögök egy futót küldtek Spártába, hogy segítséget hívjon. Pheidippidész ekkor tette meg a csaknem 150 mérföldes távolságot Marathón és Spárta között.

Egy másik forrás szerint a görög azért futotta le a csata és Athén közti 40 kilométeres távot, hogy a győzelem- és a perszák közeledtének hírét hazavigye. A legenda szerint megérkezésekor holtan rogyott össze.

A modern olimpiai játékokon a maratonnal zárják a rendezvénysorozatot, ahol a sportolók az olimpiai stadionba érkeznek meg.

A kenyai csaló esetében – mint említettük – gyanússá vált, hogy a futó meg sem izzadt és el sem fáradt a megmérettetés során, míg becsületes társai szívüket-lelküket kitették a futóverseny során. Amikor a szélhámost számon kérték, vitatkozni kezdett az őt meggyanúsító rendezőkkel, majd levette futócipőjét és megmutatta a talpán lévő hólyagokat, mondván azok a verseny során keletkeztek. Nézőknek és a versenytársaknak eleve gyanús volt, hogy a 41 kilométerig sehol nem látták a mezőnyben a végül második helyezett Julius Njogut. A csalót letartóztatták. Ilyen esetre korábban két példa is volt már 2013-ban, amikor két kenyai nő bukott le hasonló körülmények között.

A következő oldalon videót is láthattok a lebukás pillanatairól.