Magyar történelmi titkok

 

 

A német Brochkhaus Lexicon szerint a magyar nyelvet a hangzók szép aránya, hangjának finom árnyalása a világ egyik legszebb és legférfiasabb nyelvévé teszi. Az első nemzetközi sajtószövetség a magyar Rákosi Viktor kezdeményezésére Budapesten alakult meg a nemzetközi újságíró-kongresszus keretében. A világon az első szemklinikát Pesten alapították 1801-ben. Az első közegészségügyi laboratóriumot ugyanitt 1874-ben, és ugyanebben az évben a Kolozsvári egyetemen nyitották meg a világ első dermatológiai tanszékét. De magyar egyetemen tartották a legelső vegyész kongresszust is, Selmecbányán 1786-ban: s az első egrogeológiai kongresszust Budapesten 1909-ben.

 

A württembergi egyetem egyik könyvtárát a magyar Kassai Mihály alapította, a bécsi udvari könyvtárt Miksa császár Mátyás Corvináival és Zsámboki János hagyatékával indította meg. Az oxfordi híres keleti kéziratgyűjteményt a magyar Uri János szervezte meg. Jókai Mór regényei közül harminckettőt fordítottak le angolra, huszonegyet franciára, több mint százat németre, s tucatnyi művét adták ki Európa, Ázsia és Amerika más országaiban. Petőfi Sándor verseit harmincnégy nyelvre fordították le, többek között japánra, kínaira, szanszkritra és görögre is.

 

Mikszáthnak csak Franciaországban negyvenkét kötete jelent meg, de egész Európában ismerik munkásságát. Az Egyesült Államokban a magyar színművek népszerűek, ezek közül Molnár Ferenc, Herczeg Ferenc és Madách Imre művei a színházlátogató közönség kedvencei. Négykerekű kocsikat a világon először a magyarországi Kocs községben gyártottak, ezért nevezik világszerte a szerkezetet kocsinak, angolul Coach-nak, németük Kutsche-nak. 

Ajánlatkérés

A weboldalon a minőségi felhasználói élmény érdekében sütiket használunk. Ismerje meg tájékoztatónkat arról, hogy milyen sütiket