Tornádók és a következményeik

Tornádók világszerte

 

A globális felmelegedéssel egyre inkább elszaporodnak a furcsa, szokatlan, komoly következményekkel járó természeti jelenségek. Árvizek, monszun esők, aszályok, tornádók pusztítanak olyan számban és nagyságban, mint előtte soha.

 

Nézzük most meg a tornádókat. Először is kezdjünk valamit magával a fogalommal:A tornádó egy pusztító erejű forgószélben megnyilvánuló meteorológiai jelenség. Jellemzője, hogy a hevesen örvénylő légoszlop a viharfelhőből indul ki, és a földfelszínnel érintkezik.

 

Egy átlagos tornádó nagyjából 2-3 percig él. Ez idő alatt futja be a több fázisból álló életútját. A tornádók kialakulásának első fázisa az örvénylő fázis, amikor megszületik a felfelé mozgó levegőből. Ekkor jön létre jellemző tölcsér formája is. A következő fázisban az örvény eléri a földet. Ezután gyorsan következik az ún. érett fázis, a legpusztítóbb időszak. A törmelék, amelyet a földről szívott fel a vákuum, sötétre színezi a tölcsér alsó részét. Az összeesés fázisában a tornádó gyorsan gyengül és kerülete is egyre kisebb lesz. Végül a hanyatló szakaszban az energiáját pazarló módon felélő szörnyeteg gyorsan gyengül, majd eltűnik. A szélsebesség a legvadabb tornádókban túllépheti a 480 km/órát.