Ezért mászunk a falra a legidegesítőbb hangok hallatán!
Hallottad már a túlvilági sikolyokhoz hasonló hangot, amit egy krétatáblán kaparászása közben tapasztalhatunk? Most elmagyarázzuk, miért akartál kifutni a világból tőle!
A hang, amitől mindenki a falra mászik. Amit leginkább egy kísértet túlvilági sikolyához tudnánk hasonlítani. Bizony ám, a krétatáblát karcoló körmökről van szó.
Rengeteg kutatást végeztek már, hogy kiderítsék, mi is okozza az intenzív és negatív fizikai reakciót, amit ilyenkor hallunk. A legújabb tudományos felfedezés szerint a problémát az emberi szervezet biológiája (egész pontosana fül) és részben az agyunk működése okozza.
Eleinte úgy gondolták, hogy a hang a főemlősök vészkiáltására hasonlít, ezért vált ki belőlünk ilyen heves reakciót. Később ezt az elméletet megdöntötték, ugyanis a majmok és az emberek teljesen másképpen (értsd: az emberek egyáltalán nem) reagáltak a magas hangokra.
Később, 1986-ban Randolph Blake Nobel-díjat kapott, mert bebizonyította, hogy valójában a közepes hangmagasság az, ami annyira irritálja az embereket. De miért? Itt érünk a dolog érdekesebb részéhez!
A legújabb kutatások
Michael Oehler és Christoph Reuter zenetudománnyal foglalkozó szakértők. Egy kísérlet során különböző kellemetlen hangokat mutattak a résztvevőknek, és alaposan kielemezték azok reakcióit. A bátor tesztalanyoknak olyan retteneteket kellett elviselniük, mint a kréta vagy körmök hangja a táblán, hungarocell-dörzsölés és a villával kapart tányérok zaja. Eközben folyamatosan figyelték a pulzusukat, vérnyomásukat és a bőrfelületük elektromos vezetőképességét. Mire jöttek rá? A következő oldalon eláruljuk!