A tudósok szerint a delta plusz után egy új szupermutánsa is megjelenhet a koronavírusnak
Felénk még nem régen ütötte fel a fejét a delta plusz néven ismert variációja a koronavírusnak, amelyet AY. 4.2-esnek neveznek, ám a brit tudósok azt az információt szolgáltatták a Guardiannak, hogy „szupermutáns” születhet a deltából.
Mindenütt felütötte a fejét a delta variáns
A Harvard TH Chan School of Public Health epidemológusaként tevékenykedő William Hanage azt jelentette ki, hogy a világon szinte mindenütt dominánssá lett a delta variáns mostanra, valamint ennek a vírusformának az alvariásai. Hanage véleménye az, hogy a mi régiónkba nemrégen megérkezett AY. 4.2 variánsról nem lehet elmondani, hogy „gigantikusan fertőzőbb” a „sima” delta variánsnál. A „delta plusz” elnevezést viselő vírustípus ezzel szemben 10-15%-kal jobban fertőz.
Új mutáns támadhatja meg a lakosságot a jövőben
A University of Cambridge mikrobiológusaként dolgozó Ravi Gupta úgy vélekedik, hogy „80%-ban biztos”, miszerint számítani lehet az elkövetkezendő két esztendőben egy olyasféle mutánsra, amelynek a tünetei sokkalta súlyosabbak lesznek a mostaninál, valamint erősebben fog fertőzni is.
Megemlítette még, hogy „elképzelhető” lesz a másik variáns és a delta virális rekombinációja, ebből egy „szupermutáns” kifejlődése történhet. Azonban azt egyaránt kijelentette, miszerint az efféle esemény a vírusoknál „nem túl gyakori.”
Mik a feltételei egy szupermutáns kialakulásának?
Olyan részein alakulhat ki a világnak egy ilyesfajta mutáns vírus, ahol a delta dominanciája még nem esett meg, legalábbis így vélekedett Gupta. A vakcinák használata egy fegyver lehet a szupermutáns ellen, használatuk csökkentheti a létrejöttének esélyeit.
Beszámoltak róla a tudósok, hogy a jövőben a rengeteg mutáció révén sújthatja majd világunkat egy olyan mutálódott variáns, amely ellen a mostani vakcinák már nem fognak megfelelő védelmet szolgáltatni.