Egyre több német vállalkozó tölti fel Szíriából és Afganisztánból érkező migránsokkal a megüresedett munkahelyeket, de már nagy cégek is kampányolnak a beözönlő olcsó munkaerőért.

A német autóipari konszern, a Daimler egyenesen a német döntéshozókhoz fordult, hogy engedélyezzék a menekültek munkába állását egy hónappal azután, hogy megérkeztek Németországba – írja a Der Spiegel. "A hosszadalmas menekültügyi eljárás sok elvesztegetett értékes hónap mind a menedékkérőknek, mind a vállalkozóknak”– fogalmazott Ingo Kramer, a Német Munkáltatói Szövetség (BDA) elnöke. A szervezet vezetője szerint nem a kitoloncolással kéne félelemben tartani a menekülteket, hanem minél hamarabb munkát kéne nekik adni.
Fogy a német, belassulhat a gazdaság
Németország sok európai országhoz hasonlóan az elöregedéssel és a csökkenő népességszámmal néz szembe, amelyek hosszú távon szárnyát szeghetik a prosperáló gazdaságnak. Jelenleg 46 millió munkaképes ember él Európa gazdasági motorjának számító országban. Ha nem számolunk további bevándorlókkal, ez a szám 30 éven belül 29 millióra esik vissza. Annak ellenére, hogy a németek 70 évre emelték meg a nyugdíjkorhatárt, így is mindössze 4,4 millióval növelhető a foglalkoztatottak tábora. A megfogyatkozó munkaerő a szocális ellátórendszerre is rányomja a bélyegét. Egyre kevesebb ember tudja finanszírozni a nyugdíjalapot, az egészségbiztosítási rendszert, az iskoláztatás költségeit vagy épp az úthálózatok fejlesztését. Az alacsonyabb fogyasztás ugyancsak negatívan hat egy ország gazdaságára.
Munkát és nem segélyt adnának
A gazdasági növekedés ütemének - na és persze saját cégének prosperálásának - fenntartásában sok német vállalkozó a beáramló menekültek mihamarabbi foglalkoztatásában látja a megoldást. Közel félmillió üres állás vár betöltésre Európa húzógazdaságának számító országban a júliusi adatok szerint, míg 2010-ben ez a szám csak 391 ezer volt. A betöltetlen állások száma folyamatosan növekszik, idén júliusban a 600 ezret közelítette. A gyakornoki lehetőségek is kiemelkedően megugrottak az elmúlt években. A 19 600 nyitott pozíció száma 2010 szeptemberétől 37 100-ra duzzadt 2014 őszére.
A németeknek nemcsak magasan képzett értelmiségiekre van szükségük, hanem a képzett munkáskéz is kelendő, már egy minimális szakmunkás háttér is elegendő. Közel egymillió olyan munkahely létesült az elmúlt négy évben, ami szinte semmilyen képzettséget nem igényel. Főleg a beteg- és idősgondozásban, az éttermekben és a mezőgazdaságban könnyű az elhelyezkedés. A német vállalkozók közül egyre többen alkalmaznak menekülteket, sőt a kitaníttatásukra is szívesen áldoznak,ezért is szeretnék elérni, hogy a hatóságok minél gyorsabban rendezzék a bevándorlók jogi hátterét, hogy ne kelljen attól tartaniuk, hogy a kiképzett munkásukat elveszítik egy kitoloncolás miatt. Bajorországban a legnagyobb az igény, ahol hétezer vállalkozásból 1200-an gyakornoki helyet is biztosítanának az országba érkezőknek.