Miért nem tudok megmozdulni, miután felébredtem?

Mi is az alvásparalízis?

Az ember bizonyára megijed, amikor az interneten keringő sztorikat olvassa olyan emberekről, akik alvásparalízis során valami különös jelenlétet érzékeltek a szobában. Ezek legtöbbje pusztán a képzelet szüleménye; a jelenség azonban teljesen ártalmatlan, és nem vagyunk valódi veszélyben.

 

Az alvásparalízis oka eddig ismeretlen, de nagy valószínűséggel a különböző alvásfázisok megszakadása idézi elő.

 

Az egyik ilyen alvási fázis a REM (Rapid Eye Movement – gyors szemmozgás), amikor is a test paralizált állapotba kerül, amit REM atóniának hívnak. Ez azt a célt szolgálja, hogy a test ne reagáljon hirtelen vagy erőszakos mozdulatokkal a különböző álmokra. Például ha álmunkban valaki a kezét nyújtja felénk, akkor ne próbáljon a mi kezünk is megmozdulni, hogy megrázhassa azt.

 

Az alvásparalízis két esetben tapasztalható – elalvás előtt, és ébredés után. Ez egy természetes folyamat, amit általában nem veszünk észre, de ha valami megszakítja, akkor nem feltétlenül ébredünk fel teljesen. Ilyenkor kizárólag a szemünket vagyunk képesek mozgatni, illetve becsukni vagy kinyitni, azonban még megszólalni sem tudunk, ami csak még ijesztőbbé teszik az egész jelenséget.

 

Hogyan előzzük meg az alvásparalízist?

Ez nem feltétlenül a legegyszerűbb dolog azoknak az embereknek, akiknél ez rendszeresen fordul elő, de léteznek megoldások, tippek, amik segíthetnek. Kerülendő például a hanyatt fekve alvás és javasolt koncentráció fejlesztése. Az utóbbi talán nehéz lehet, hiszen nem könnyű valami másra koncentrálni, amikor az ember halálra van rémülve, de egy kis odafigyeléssel és gyakorlással megoldható.

Ajánlatkérés

A weboldalon a minőségi felhasználói élmény érdekében sütiket használunk. Ismerje meg tájékoztatónkat arról, hogy milyen sütiket