Koronavírus: Nagyobb veszélyben lehetsz a vércsoportod alapján? Ilyen összefüggés van a koronavírus és a vércsoport között

Vércsoport és koronavírus

Egyes későbbi eredmények bizonyítják a vércsoport és a kockázat kapcsolatát

Két később publikált tanulmány szerint igenis van összefüggés egy személy vércsoportja, és a között, hogy mekkora eséllyel kaphatja el a koronavírust, illetve, hogy a 0-s vércsoportúaknál ez a kockázat kisebb.

 

Az egyik tanulmányhoz a kutatók Dániában vizsgálták meg 473 654 fő adatait, akiket 2020 február és július között Covid-19 miatt teszteltek. A vizsgáltak közül 7 422 fő koronavírus tesztje lett pozitív.

 

A kutatók kiderítették, hogy a pozitívra tesztelt személye 38,4%-a volt 0-s vércsoportú, ami meglehetősen alacsony aránynak tűnik, ha figyelembe vesszük, hogy az akkoriban nem tesztelt dán lakosság 41,7%-a rendelkezik ezzel a vércsoporttal.

 

A kutatók szerint kutatásuk eredményei azt szemléltetik, hogy a 0-s vércsoport „jelentős összefüggésben áll” az új koronavírus fertőzésre való hajlammal, vagyis, hogy a 0-s vércsoportúakat lényegesen kevésbé fenyegeti a fertőzés. Megjegyezték azonban azt is, hogy kutatásuk több korlátba is ütközött, és, hogy további kutatásra lesz szükség a témában.

 

A második tanulmány Kanadában készült, ahol a kutatók 95 olyan vancouveri páciens adatait vizsgálták meg, akiket 2020 februárja és áprilisa között teszteltek pozitívan koronavírusra. Mind a 95 páciens intenzívosztályra került a Covid-19 miatt.

 

A kutatók megállapították, hogy a páciensek közül az A és AB vércsoportú személyek intenzíven töltött idejének mediánja 13,5 nap volt, míg a B és 0-s vércsoportúaknál ez a medián mindössze 9 nap volt.

 

Szintén megállapították, hogy az A és AB vércsoportúaknak nagyobb valószínűséggel (84%) lehet szüksége mesterséges lélegeztetésre, mint a 0-s és B vércsoportúaknak (61%). 

 

A kutatók tehát összességében arra jutottak, hogy a kritikusan beteg A és AB vércsoportú Covid-19 pácienseket jobban fenyegeti, hogy lélegeztetőgépre kerülnek, és, hogy több időt kell majd az intenzíven tölteniük, mint a 0-s és B vércsoportúak esetében.

 

Azonban, mint az előzőleg említett kutatás szerzői, ők is megjegyezték, hogy kutatásuk korlátokba ütközött, és további vizsgálatokra lesz szükség az ügyben.

 

Mit jelent tehát mindez?

Habár a szakemberek általánosságban érdekesnek vélték ezeket a kutatásokat, felhívták rá a figyelmet, hogy az eredmények csupán összefüggésre utalnak, de nem bizonyítékok az okozatra.

 

Roy Silverstein, a Medical College of Wisconsin egészségügyi főiskola orvostudományi elnöke „érdekes koktélparti beszélgetőtémáknak” nevezte az eredményeket, és hozzátette, hogy további kutatásokkal akár „új megelőzési és terápiás módszerekhez is vezethetnének”. Elmondta azonban azt is, hogy jelenleg nincs okunk azt feltételezni, hogy a 0-s vércsoportúak védve lennének a Covid-19-től.

 

Mypinder Sekhon, a Vancouver General Hospital intenzívosztályos orvosa (és a kanadai tanulmány egyik szerzője) elmondta, hogy orvosként mindig figyelembe veszi a vércsoportot betegei kezelésekor, de több azonos eredményre lesz szükség ahhoz, hogy a vércsoportot egy meghatározó tényezőnek tekinthessük ebben az ügyben.
 

Ajánlatkérés

A weboldalon a minőségi felhasználói élmény érdekében sütiket használunk. Ismerje meg tájékoztatónkat arról, hogy milyen sütiket