Ez történik, amikor ropogtatjuk ízületeinket! Vajon veszélyes?

Amikor ízületeinket kinyújtjuk (általában az ujjainkat) a köztes szinoviális folyadékba gázokat eresztünk ki. Ezekből buborékok képződnek, amelyek aztán összenyomódnak és kidurrannak. Ezért nem tudjuk egymás után kétszer ugyanott ropogtatni ujjainkat: a gázoknak átlagosan 20 percre van szükségük, hogy kellő mennyiségben újratermelődjenek.

 

De mi is volt az az érdekes kutatás, amit az előző oldalon említettünk? Egy orvos, Donald Unger minden áron ki akarta deríteni, hogy okoz-e ízületi gyulladást ez a különös szokás. Életéből hat évtizedet áldozott fel arra, hogy megtalálja a választ. Hogyan? A férfi hatvan éven keresztül ropogtatta az ujjait az egyik kezén, míg a másikon egyáltalán nem. Az eredmény? Semmilyen különbséget nem tapasztalt a hatvan év alatt, amely arra utalna, hogy a ropogtatás káros lenne.

 

Az alábbi videóban láthatjuk, hogy mi történik ilyenkor ízületeinkkel:


 

 

Veszélyes tehát rendszeresen ropogtatni a különböző testrészeinket? Az általános tudományos vélemény szerint nem. Egy 90-es években lezajlott kutatásban kimutatták ugyan, hogy a szokás gyengébb marokhoz, vagy duzzatáshoz vezethet, de azóta nem tesztelték újra ezeket az állításokat. Szóval úgy tűnik, hogy kizárólag a körülöttünk tartózkodók idegállapotára veszélyes ízületeink ropogtatása!

Ajánlatkérés

A weboldalon a minőségi felhasználói élmény érdekében sütiket használunk. Ismerje meg tájékoztatónkat arról, hogy milyen sütiket